Svet-Stranek.cz
Stillus
EQUESTER CZECH TEAM

Mistrovství Evropy družstev - LAINTAL 2013:Stillus

Mistrovství Evropy družstev - LAINTAL 2013

Tzv. venkovské jezdecké oddíly z různých států Evropyexistovaly již od konce 1. Světové války. V roce 1926 byla založenaEvropská unie venkovských jezdců, která sdružovala jezdce z různých koutů Evropy.Jejím prvním předsedou se stal Dr. Gustav Rau z Německa, jedenz mnoha, nejen v Německu uznávaných a oceňovaných odborníků naproblematiku koní a jezdectví. Již ve dvacátých letech vybízel chovatele koník tomu, aby své „produkty“ sami vzdělávali a vzájemně představovali najezdeckých turnajích. V roce 1930 se k unii hlásily téměř všechnystáty Evropy.

 


Po roce 1926 se již konaly mezinárodníturnaje jezdců z jednotlivých zemí. Hlavním cílem těchto setkání bylozaktivovat chov koní a zpopularizovat jezdecký sport. Účast na šampionátech,stejně tak účast na Olympijských hrách, byla totiž povolena pouze členůmvojenských jezdeckých oddílů. Člověk může bez nadsázky říci, že tito venkovštíjezdci svou prací výrazně přispěli k současnému stavu chovu sportovníchkoní a v celosvětovém měřítku ke konání jezdeckých turnajů.




Byli to právě tito venkovští jezdci, kteřípo 2. světové válce znovuoživili jezdecký sport a sportovní turnaje. Jimvděčíme za to, že i přes čím dál rozsáhlejší technizaci v zemědělstvípokračoval chov koní a bylo možno se přeorientovat na jiný chovatelský cíl.


V roce1953 v BadSegebergnaserveru Německa se poprvé konalo „Mistrovství Evropy venkovských jezdců“.Soutěž se skládala z drezurní úlohy družstev pro šest koní, jedné drezurníúlohy jednotlivců, jedné terénní zkoušky, jedné skokové zkoušky a zkouškyv tahu. U zkoušky v tahu musely koně táhnout těžký kmen nebo těžkésáně na určitou vzdálenost. Tato zkouška byla v pozdějších letech zrušena,neboť již neexistovala výrazná poptávka po tažných koních. V rámci tohotoprvního Mistrovství Evropy zvítězilo družstvo z Holandska před týmyŠvédska a Německa.



Drezůrní úloha družstev byla vždyhlavním prvkem mistrovství, neboť zcela zvláštním a osobitým způsobem klade nároky najednotlivé jezdce a smysl pro vzájemnou sounáležitost.
V roce1957bylomistrovství organizovánojižpod záštitou FEI. Tehdejší prezident FEI, Jeho „KrálovskáVýsost princ Bernhard Nizozemska“ věnoval mistrovství evropskou standartu,která je jako putovní cena předávána evropskému vítězi. Ve stejném roce bylo taktéž uzavřeno, že Mistrovství Evropy se bude konat každé dva roky.

Nové požadavky FEI - pořádání mezinárodníterénní zkoušky, včetně části na dostihové dráze, znemožnily Mistrovství Evropydále pokračovat pod záštitou FEI, a proto pořádání tohoto mistrovství museloprobíhat mimo oficiální pravidla FEI. Tehdejší požadavky týkající se terénnízkoušky byly z velké části velmi náročné. Absolvovat úsek na dostihovédráze zcela neodpovídalo tehdejšímu cíli chovu koní a účelům venkovskýchjezdců.


Současně se zvyšující se kvalitou koní,která v Evropě postupně rostla, vzrůstaly i požadavky Mistrovství Evropy přiblížit se pravidlům FEI. Od roku 1989 se konaly všechny mistrovství dleustanovení FEI a pravidel jednotlivých zemí. Vzhledem k tomu, že seterénní zkouška stále konala bez části na dostihové dráze, nebylo mistrovstvíuznáno jako oficiální šampionát FEI a nebyly uznány jednotlivé výsledky.


Teprve s nedávnou změnou FEI-pravidel,dle které se mohly pořádat terénní zkoušky s nebo bez dostihové dráhy, splniloMistrovství Evropy nové ustanovení FEI a je opět plně uznaným šampionátem FEI.


V rámci několik let přetrvávajících diskuzí na téma stupeň obtížnosti mistrovství, se převážná většina nakonec shodla nadvouhvězdičkové úrovni ve formě CIC**, ačkoliv délka terénní zkoušky skoro vždydosahovala parametrů CCI**. Proti pořádání mistrovství na úrovni CCI** mluvilaskutečnost, že mnoho států nebylo schopno splnit náročnou kvalifikaci pro tutoobtížnost. První mistrovství na úrovni CIC
** sekonalo v roce 2003 v Minderhout (Belgie). Od této doby se konámistrovství dle ustanovení pro CIC**, které jé tak zcela akceptováno mezinárodní jezdeckou federací FEI.

Poslední Mistrovství Evropy se konalo v roce2011 v Aston le Walls (Anglie) a další se bude konatv roce 2013 v Laintalu (Rakousko).
Mezi nejsilnější týmy se řadí téměř vždy družstva Německa, Holandska a Belgie.Z východní Evropy se doposud zúčastnily týmy z Polska a Maďarska.

 V současné době se intenzivně připravuje na svůj debut v týmové drezuře i tým z Česka. Věřme proto, že ECT (E.Opravilová, Kalif Stillus) splní kvalifikační limity a stane se tak oporou českého týmu pro zcela neobyčejnou, pro nás zajímavou jezdeckou událost v příštím roce.

návštěvníků stránky
celkem93 972
tento týden109
dnes15